Ogród z rzeźbami

Postanowiłam opisać wybrane ogrody, które zaprojektowałam i które zostały zrealizowane przez Warsztat Zieleni w ostatnich latach. Dziś zajmę się ogrodem z rzeźbami. Kiedy odwiedziłam po raz pierwszy właścicieli tego ogrodu w ich domu wiedziałam, że cenią prostotę, naturalne materiały, ale przede wszystkim lubią sztukę w postaci grafik i malarstwa, którymi otoczyli się we wnętrzach domu. Wpadłam na pomysł umieszczenia w ogrodzie rzeźb. Ceramiczne obiekty, bo tak można je też nazwać ze względu na abstrakcyjną formę, zostały rozmieszczone w dwóch miejscach ogrodu.

image description

fot. Kamila Służewska. Rzeźba ceramiczna w ogrodzie.

 

» Read more..

Targi, wystawy i imprezy ogrodnicze w 2015

Za oknem ulewa i wichura jakich mało, ale na szczęście w filiżance ciepła kawa i plany na nowy rok. Odwiedzanie targów i wystaw jest dla mnie źródłem inspiracji, a także ciekawych kontaktów z branży ogrodowej. Można sprawdzić co w trawie piszczy, czyli zapoznać się z najnowszymi ogrodowymi trendami, zaczynając od nowych odmian roślin, poprzez trendy w projektowaniu ogrodów, urządzaniu, zakładaniu i pielęgnacji ogrodów i terenów zieleni. Szczególnie polecam wystawę RSH Chelsae Flower Show, odbywającą się co roku od prawie 100 lat na wiosnę w Londynie. Ta prestiżowa wystawa jest organizowana przez Royal Horticultural Society, które wybiera najlepszych projektantów ogrodów do stworzenia niepowtarzalnych aranżacji ogrodowych na kilka wiosennych dni w roku. Poza tym jest tam mnóstwo stoisk z roślinami, nasionami, a także z artykułami do ogrodów tj. donice, rzeźby, elementy małej architektury ogrodowej tj. altany, szklarnie, ławki, grille, huśtawki ogrodowe, a także narzędzia ogrodnicze.
Poniżej przedstawiam kalendarium imprez ogrodniczych w Polsce i za granicą w 2015 roku.

chelsae 2 - Kopia

fot. K. Służewska. Ogród na wystawie Chelsea Flower Show w Londynie

» Read more..

Jak zabezpieczyć rośliny w donicach na zimę

Rośliny takie jak krzewy czy byliny posadzone w pojemnikach mają trudniejsze warunki w zimie, niż rośliny posadzone w gruncie. Mała ilość gleby nie chroni systemu korzeniowego, który jest narażony na zamarzanie i rozmarzanie. Na okres zimy najlepiej przenieść donice z roślinami do jasnego, chłodnego pomieszczenia » Read more..

Co zrobić z choinką po świętach? jak ją wykorzystać w pożyteczny dla środowiska sposób?

Jest kilka sposobów na ekologiczne i cywilizowane;) pozbycie się naszego jeszcze do niedawna ukochanego drzewka. Zależy od tego jakie drzewko zakupiliśmy.
Jeśli jest to drzewko w donicy można je posadzić w ogrodzie lub oddać komuś, kto dysponuje odpowiedniej wielkości terenem. Przed posadzeniem należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Drzewko nie powinno stać dłużej niż kilka dni w ogrzewanym pomieszczeniu. Przed posadzeniem należy sprawdzić system korzeniowy rośliny. » Read more..

Lato w zimie? kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

 

Miesiące zimowe i przedwiośnie są dobrym momentem na zaprojektowanie ogrodu. Dziś nie podlega już dyskusji fakt, iż projektem ogrodu powinien zająć się specjalista czyli architekt krajobrazu. Za duże drzewa, nieciekawa kompozycja, to tylko kilka z długiej listy problemów ogrodów bez planu. » Read more..

GARDENIA – Targi Ogrodnicze i Architektury Krajobrazu

 

Miejsce: Poznań, Termin: 26-28 lutego 2015

Pod koniec lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkają się specjaliści z dziedzin takich jak architektura krajobrazu i ogrodnictwo. » Read more..

Kursy Projektowania Ogrodów we Wrocławiu

Dla osób, które same chciałyby zaprojektować swój ogród istnieje na rynku oferta kursów projektowania ogrodów. Takie szkolenia we Wrocławiu od kilku lat prowadzi Warsztat Zieleni » Read more..